10 Animals on the farm

New

Mr and Mrs Brown had an empty farm. So they bought some animals, one by one. A simple story for kids to help them count up to ten.

How Batly the Bat became an Air Traffic Controller

Batly has lived a carefree life until the bat elders decide to cancel a two-year no-job period after school, and make it compulsory to start work immediately.
However, he happened to find himself among MIBat agents (the British Air Bat Secret Service) who have long been trying to detain the most wanted international diamond smugglers. A new friendship with a MIBat agent and a computer hacker on parole gives his life an entirely new direction.

A crime fairy tale not only for children.

Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom.

Badly mal bezstarostný život až pokiaľ sa starší netopieri nerozhodli zrušiť dvojročný odklad po škole s povinnosťou okamžitého nástupu do zamestnania. V tom čase sa však úplnou náhodou dostane medzi agentov MIBat (Britská letecká netopieria tajná služba), ktorí sa už dlhé roky pokúšajú dolapiť medzinárodne najhľadanejších pašerákov diamantov. Nové priateľstvo s agentkou MIBat, ale aj s počítačovým hackerom v podmienke, zavedie jeho život úplne novým smerom. 

 
© 2017 by Mary Roe. Proudly created with WIX.COM