• Mary Roe

Aké knihy čítať, ak sa chcete učiť angličtinu

Updated: Sep 24, 2019


Ľudia, ktorí sa chcú zdokonaliť v angličtine, často uvažujú nad čítaním kníh v tomto jazyku. Otázkou ale ostáva, za akými knihami sa poobzerať.

Nuž, v prvom rade je potrebné poznať našu jazykovú úroveň, aby sme si mohli vybrať správne.

Ja sa v tomto článku zameriam skôr na mierne pokročilých až pokročilých. Ľudí, ktorí dokážu porozumieť a vedia sa vyjadriť. Avšak nemajú takú veľkú slovnú zásobu, aby dokázali povedať všetko, čo chcú. Taktiež aj po gramatickej stránke sa je čo učiť.

Čo je teda môj návrh pre túto skupinu ľudí?

Zrejme vás to neprekvapí, keďže článok píšem ja, :) no mojim návrhom sú detské knihy. Je to preto, že vás chcem ponížiť? To rozhodne nie!

Knihy pre deti využívajú jednoduchšie stavby viet, rýchlejší dej, veľa dialógu. Má to aj psychologický efekt.

Predstavte si, že sa pustíte do trileru. Text je v cudzom jazyku, stavba viet je náročná, 70% slov ste v živote nevideli. Kým sa aj v knihe niečo udeje, čítanie vás jednoducho prestane baviť. Ak sa rozhodnete si každé neznáme slovo zapisovať, vedzte, že si môžete túto námahu ušetriť a rovno si k tej knihe ešte pridajte slovník. Celkovo vás to môže frustrovať a nadobudnete dojem, že na to nemáte.

Ak si ale vyberiete detské knihy, pri čítaní nadobudnete dojem, že skutočne čítate, pretože dej sa pohol. Mnoho slov je vám známych. A zrazu si hovoríte "ako dobre mi to ide". Následne s podporeným sebavedomím sa učíte ďalej.

Tip na knihu

Autori píšuci detské novely sú však rôzny. Zväčša záleží na vekovej skupine čitateľov, pre ktorých je kniha primárne určená. Čítala som však knihy, ktoré boli na angličtinu dosť náročné, a to aj napriek tomu, že boli venované detskému čitateľovi. Z mojich vlastných skúseností odporúčam knihy Davida Walliamsa. Nie všetky. V knihe Ratburger sa napríklad využíva dosť slangu.

No Billionaire boy, The boy in the Dress, ale aj Mr. Stink sú celkom dobré knihy na začiatok.

Bonusový tip

Odporúčam kombinovať audioknihy s tlačenými knihami, kedy počúvate angličtinu a súčasne sledujete text v knihe. Ak to do vás bude hučať a hučať, ani nebudete vedieť ako a zrazu vám napadnú slovné spojenia, ktoré ste doposiaľ nepoznali.

Učiť sa cudzí jazyk môže byť poriadny boj a to najmä ak už nie ste dieťa alebo ak nemáte dvadsať alebo jednoducho na jazyky nemáte vlohy. To však nie je žiadna katastrofa. Za tých sedem rokov, čo žijem v Anglicku som si sama seba predstavovala, čo sa angličtiny týka, už ako profíka. Nuž ale čo... keď v práci hovoríte viac poľsky ako anglicky...

Ako čítam ja

Pri prvej knihe v angličtine som si začala zapisovať všetky neznáme slová. Keď som tak prešla asi dve strany knihy, prišla som na, že to nemá cenu. Jednoducho čítam. Stále sa nájdu slová, ktoré nepoznám, ale celému kontextu rozumiem, viem, čo sa deje, viem sa do knihy vžiť tak isto, ako keby som čítala v slovenčine. Stále sa mi do dlhodobej pamäti zaryje aspoň jedno nové slovo. Čítanie teda neberiem ako učenie, ale skutočne si ho vychutnávam.

Ukážka z knihy


The Boy in the Dress pre predstavu náročnosti textu.

 

Túto, ale aj iné knihy od Davida Walliamsa môžete kúpiť na Maritnus.sk alebo na Amazone.

#citanievanglictine #anglickeknihy #ucenieanglictiny #anglictina #maryroe

37 views0 comments

Recent Posts

See All