• Mary Roe

Dovolenka na Bali


Čo zaujímavé som si všimla, no nikde sa o tom nedočítala.

Asi každý, kto sa vyberie na dovolenku zažije niečo netradičné. Najmä ak sa vydá do inej krajiny s odlišnou kultúrou. Rozhodla som sa preto napísať svoje postrehy z našej dovolenky. Posnažím sa vniesť do tohto článku aj užitočné informácie.

Prečo práve Bali


Pláž pri hotely

Na dovolenke sme s manželom neboli už deväť rokov. Náš život je tak trochu hektický a teda časovo aj finančne sme si nemohli dovoliť dovolenkovať každý rok. V živote sme sa dostali do bodu, kedy sme potrebovali urobiť zmenu. A to razantnú. Rozhodli sme sa teda odísť z práce, ísť na peknú dovolenku a potom sa venovať veciam, ktoré nás napĺňajú viac ako práca v sklade.

Bali je krásne exotické miesto a čo sme počuli, tak aj lacné.Sprostredkovateľ dovolenky a hotel


Nešli sme cez žiadnu cestovnú agentúru. Na booking.com sme si vybrali hotel aj letenku. Náš hotel sa volal The Patra Bali Resort & Villas. Nachádza sa v oblasti zvanej Cuta, o ktorej sme sa neskôr dozvedeli, že je tam mnoho turistov, mnoho obchodníkov a bordel na pláži.

Aj napriek tomu, že rozsiahly hotelový komplex bol plne obsadený, počas dňa či večer sme veľa ľudí nevideli. Okolo bazéna ležalo na lehátkach možno 10 ľudí, v bazéne sa máčali traja, na pláži, ktorá bola hneď pri hotely nebolo ani živej nohy. Sem tam niekto prešiel okolo. Pláž bola uprataná. Večer tam prišlo pár domácich sledovať západ slnka. Až na jeden deň počas nášho desať dňového ubytovania v hotely. Vtedy prišlo na pláž pomerne dosť veľa ľudí, tiež večer a tí narobili bordel.

Stánkový predavači mali svoje miesta, kde sa zdržiavali a veľmi nás neotravovali. Samozrejme, ak neprechádzate okolo nich. Vtedy je to "utekaj ako vládzeš."

Takže neviem, možno sme natrafili na výborné obdobie, pretože tam skutočne nebola taká hromada ľudí, ako sme o tom počuli a čítali.Zaujímavosti

Raz, keď sme sedeli pri bazéne a obedovali, prišli za nami dva túlavé psi. Zaujímavé na tom bolo to, že si sadli trochu ďalej od nás a čakali. Vyzerali veľmi slušne vychované. Neprišli k nám a nestrkali nám ňufáky do jedla. Ani nekňučali ani sa neoblizovali. Len sedeli a čakali, či sa rozhodneme im niečo dať. Mali sme pečené kurča, takže kosti (tenučké tam neboli), a trochu mäsa čo na nich ostalo som odniesla o čosi ďalej od nás. Psíky zdvorilo počkali, kým som to položila na zem a pozvala ich to zjesť. Až potom sa tam vybrali.

Ďalšou zaujímavosťou bolo... neviem, či to bola len náhoda, ale niektorí čašníci najprv servírovali jedlo a nápoje manželovi a až tak mne. U nás sa vždy obsluhuje najprv dáma, až tak partner.

Za zrejme najväčšiu zaujímavosť považujem penisy. No... čítate správne a hneď to aj vysvetlím. Nemám tušenie prečo, ale v stánkoch mal každý okrem oblečenia na predaj aj veľké drevené penisy. V monkey foreste bola uprostred záhrady socha veľkej opice, ktorá mala taktiež veľký penis. Neviem prečo sú na ne tak zaťažení. Ak poznáte odpoveď, hoďte ju do komentára prosím.

Zaujímavým premňa bolo aj zistenie, že tento ostrov navštevuje hromada ľudí. V mojich predstavách bolo, že tam poletíme menším lietadlom a pristaneme na malom letisku nie veľmi veľkého ostrova. Omyl. Letisko je obrovské. Veľké lietadlá pre 500 pasažierov odlietali jeden za druhým. Skutočne. Kým jeden roloval na dráhu, ďalšie tri už čakali v poradí. A to celý čas! Od rána do večera. V noci neviem, to som spala.


Chcete podnikať na Bali? Dobrá správa. Ak máte malé podnikanie, dane neplatíte. Ak máte veľký business, napríklad reštaurácie, či hotely a podobne, platíte len jedno percento zo zisku. (Ak máte teda firmu registrovanú na Bali a dane platíte tam)

Prehliadka budhistických či hinduistických chrámov je samozrejmosť, ak ste v tejto krajine. Aspoň som to tak brala, no do chrámov vás nepustia. Pre verejnosť sú otvorené len záhrady okolo. Svätyne sú neprístupné. Oltárik na tomto obrázku je z maličkého chrámika, do ktorého ma pustila jeho správkyňa s podmienkou, že si oblečiem sarong. (Sarong je veľká šatka)


Každý dom má svoj vlastný chrám na záhrade.

Na každom rohu je nejaký strážnik. A policajti stoja aj pred bránami hotela. Prezerajú každé auto, ktoré vstupuje do komplexu zospodu, či so sebou nevezie bombu.

Je pravda, že pouličný predavači sa vám budú snažiť predať svoj tovar za enormne vysokú cenu a musíte zjednávať. No šok pre nás bol, keď aj v normálnom obchode nám predavačka povedala, že cena, ktorá je uvedená pri výrobku je v skutočnosti vyššia. Keď sme začali oponovať, začala nám dávať zľavy. "Len pre nás."

Ulice mimo rezort vôbec nevyzerajú vábne. Všade je množstvo malých obchodíkov a ich domy nie sú nič moc.

Deň je po celý rok rovnako dlhý a slnko tu vstáva a zapadá v rovnaký čas. 6:30 - 18:30. To mne osobne vadilo. Počas obeda je hrozné vkročiť na slnko, pretože je nevydržateľne horúco. Z môjho pohľadu vstáva slnko neskoro a spať chodí až príliš skoro.

Ak si chcete vybrať peniaze z bankomatu, tak maximálna čiastka na výber, ktorú vám bankomat môže za transakciu dať je 2 500 000 IDR (cca 130 libier). Polatok za výber kartou nám banka Nationwide zobrala 3 libry.

Určite zájdete aj do Monkey forestu. Avšak, ak tam dôjdete, klobúky, slnečné okuliare, retiazky, kabelky atď. nechajte v aute u vášho šoféra. Inak vám ich opice veľmi radi a rýchlo ukradnú.

Pravá Bali ryža je červená.Ceny na Bali

Toto je niečo, čo mňa osobne dosť zaujímalo pred odchodom do tejto krajiny. Každý iba vravel, že Bali je lacné, ale čo to znamená?

Na prepočet počítajte tak 7 - 8 amerických dolárov na 100 000 IDRJedlo aj s drinkom pre dvoch stojí v hoteloch cca 300 000 - 500 000 IDR.

v reštauráciách mimo hotelov je to zhruba polovičná cena.

Ubytovanie v peknom hotely stojí 1 300 000 IDR na noc, na izbu

V najlacnejších hoteloch tak 172 000 IDR

Šofér, ktorý vás povozí po pamiatkach za jeden deň - (stihnete tak 3 - 4 miesta) stojí 900 000 IDR

Nech sa idete pozrieť kamkoľvek, všade platíte vstupné. Ceny sú rôzne. Od pár tisíc až po viac ako dva milióny IDR. Medzi najdrahšie patrí návšteva Safari. Tam sme neboli, no ceny vstupenky sa pohybujú tak okolo 700 000 až do 2 000 000 IDR.

Takže relatívne sa to dá. Akurát, že letenka tam je strašne drahá. Spiatočná pre dve osoby stojí viac ako 1000 eur/libier.

Naše skúsenosti s hotelmi

9 nocí sme boli ubytovaní v hotely Patra. Tento hotel bol skutočne krásny. Veľmi sa mi páčilo, že to nebola vysoká budova, ale nízke dvojposchodové dvoj-domy, kde každé z podlaží malo vlastne 2 byty. Množstvo zelene, výborné kuchyne (vedia robiť najlepšie kurča aké som kedy jedla na viacero spôsobov), každý z personálu od čašníčok cez upratovačov po tých, čo sa starajú o záhrady bol nesmierne priateľský. Izby boli krásne, luxusné. (fotky pod Sprostredkovateľ dovolenky a hotel sú z tohto hotela)

Na ďalšie tri noci sme si vybrali jeden z lacných hotelov. Na fotkách vyzeral celkom schopne a nám stačilo iba niekde prespať. Ostali sme tam jednu noc. Bola to malá zatuchnutá miestnosť s množstvom komárov, a naša teória bola, že posteľné obliečky možno ani nevymenili. Navyše za závesom sa síce ukrývalo okno, ale možno 20 cm za ním bola stena. Ten hotel sa volal Anika Melati Hotel and SPA.

Presťahovali sme sa do hotela priamo na letisku. Výhodou bolo, že bol priamo spojený s letiskom a zariadenie izby pôsobilo dosť ako v lietadle. Bol to veľmi pekný hotel, ktorý SPA aj skutočne mal a aj množstvo ďalších vecí ako sauna, priestory na cvičenie a podobne. Meno tohto hotela je Novotel Bali Ngurah Rai Airport.


Mala som možnosť vidieť zvonku aj iné hotely. A verte mi, tie lacné sa nachádzajú v lokalitách, ktoré by ste na fotkách z dovoleniek nechceli mať. Okrem toho, nečaká vás ani pekné ubytovania. Fotky lacných hotelov klamú. To sme sa presvedčili aj pri hotely Airport hotel Manchester, kde sme sa ubytovali deň pred odletom na Bali. Fotky vyzerali schopne. Schválne som sa teraz pozrela ešte na fotky na bookingu, ale neviem, čo fotili. Takto to rozhodne nevyzeralo. Asi tam hodili staré fotky, keď sa to ešte len urobilo možno pred 15-timi rokmi. Všetko bolo staré, ošúchané a taktiež zatuchnuté. Koberce špinavé, posteľ zložená z dvoch malých štvorcových postelí na kolieskach. Celkový dojem v ubytovacej časti pôsobil ako stredisko narkomanov a štetiek. Na chodbe bolo cítiť marihuanu a pred jednými dverami ustavične ktosi stál a čakal. No neviem, ale príjemné to nebolo.Ak sa rozhodnete skúsiť kúpiť len lacný hotel na Bali, určite si ho nerezervujte na celú dovolenku. Maximálne na dve noci. Bez problémov nájdete iné ubytovanie. Nebojte sa, že ostanete na ulici.

Tak to je asi všetko. Dúfam, že to nebolo pre vás až príliš dlhé a že ste si tu našli aj zaujímavé informácie.

Tento ostrov sa rozhodne oplatí pozrieť. Určite je na ňom aj viacero krajších miest ako je Cuta. Krásnych miest na našej planéte je mnoho. Nech sa už rozhodnete zájsť na dovolenku kamkoľvek, prajem vám krásne spomienky a užite si to!
Vaša Mary


#maryroe #maryroeauthor #Bali #dovolenkanabali #dovolenka #luxusnadovolenka

68 views0 comments

Recent Posts

See All