• Mary Roe

Anglicko - 1.časť: V čom je život v zahraničí ľahší

Updated: Sep 24, 2019V dnešnej dobe žije alebo žilo mnoho Slovákov mimo našej rodnej krajiny. A ako sa ma raz otec opýtal: "Každý hovorí, že je tam lepšie, ale čo to znamená? V čom je to lepšie? Nechápem to."

Život v zahraničí neznamená mať "na ružiach ustlané". Vo všeobecnosti je však možné povedať, že je o niečo jednoduchší. Samozrejme nájdu sa aj situácie, ktoré sú lepšie skôr na Slovensku.

V tomto seriály sa budem zaoberať rôznymi oblasťami, z mojich vlastných skúseností. Začnem však všeobecnou odpoveďou na všeobecnú otázku.


V čom je život v zahraničí ľahší.


Každá krajina má svoje vlastné pravidlá, zvyky a teda svoju osobitú kultúru. Myslím, že vo všeobecnosti si ľudia pod pojmom iná kultúra predstavia len krajiny s iným ako kresťanským náboženstvo, pretože je to práve náboženstvo, ktoré formuje myslenie, postoje a konanie. Ľudia si teda predstavia napríklad Čínu, Indonéziu, Indiu, Irak...

Pravdou však je, že aj krajina ako je Spojené kráľovstvo, ktorá je považovaná za kresťanskú krajinu, teda s rovnakým náboženstvom ako je na Slovensku, aj tu je možné sledovať odlišnosti týchto národov. Ako sa hovorí, "iný kraj, iný mrav".


Začnem mentalitou ľudí. Samozrejme, každý z nás je iný, ale predsa sú črty, ktoré nás charakterizujú ako národ.


U Slovákov je charakteristické: Strkať nos do vecí, do ktorých ich nič nie je. Počúvať a šíriť klebety. Potreba každému radiť podľa ich vlastného názoru. Maskovať to, že si niečo nemôžu dovoliť - ukazovať svoje bohatstvo, potreba mať niečo drahšie, lepšie, novšie ako má sused alebo švagriná. Myslenie, že ak budú používať vulgarizmy, budú znieť viac drsne a ako "väčší frajeri". Nemajú problém začať hádky. Slováci sú ale aj vnímaví a zruční ľudia. Dokážu sa učiť rýchlo, nemajú problém ovládať viacero vecí. Napríklad zdravotná sestra môže súčasne vedieť vytvoriť webovú stránku. Alebo má dokonca ešte niekoľko iných zručností.


Už prvé hodiny v Británií si všimnete rozdiel medzi našimi krajinami. Ak do niekoho omylom drgnete, Angličan sa ospravedlní vám. V supermarkete môžete natrafiť na zákazníčku s čerstvo umytými vlasmi a uterákom na hlave, či ženy oblečené v teplákoch a bez make-upu, s ponožkami v šľapkách či sandáloch a každému je to fuk. Keď sa priblížite k prechodu pre chodcov, šoféri už stoja a vy ako chodec môžete hneď prejsť. Všetci sú k vám milí a ústretoví. Nikto vám nebude tlačiť svoje názory ani vám nikto nebude hovoriť "drby" o vašich susedoch. Vysoko zárobkový človek sa nemá problém priateliť s niekým, kto zarába málo. V komunikácií často využívajú slová ako ďakujem a prosím. Používanie vulgarizmov sa považuje za hrubé a neslušné. Takmer každý podporuje nejakú charitu. Najčastejšie trvalým príkazom každý mesiac. Angličania sú veľmi spoločenskí a aktívni. Veľmi často chodia niekam na výlety, preto sa bežne stáva, že aj počas školských dní do obeda môžete mať problém nájsť voľné parkovacie miesto, a to kdekoľvek. Aj pred ZOO. Samozrejmosťou sú vysoko obsadené parkoviská obchodných domov. Pred takou Ikeou sme doposiaľ zakaždým museli krúžiť autom po parkovisku a hľadať voľné miesto. Angličan si nemá problém pozrieť udalosti, ktoré ponúkajú aplikácie zamerané na susedstvá, nájsť tam napríklad, že jeden chlapík ide na pivo do tej a tej reštaurácie dnes o tretej a aj keď ho nikdy predtým nevidel, jednoducho sa vyberie s niekým novým "pokecať". Takto tam môže prísť aj dvadsať ďalších, ktorí sa práve nudia. A tak ďalej.


Keďže ľudia okolo nás zohrávajú veľkú úlohu v tom, ako sa v živote cítime, je to jeden z dôvodov, prečo sa tu žije lepšie.


Ako negatívum krajiny môžeme my Slováci vnímať Angličanov ako hlúpi národ. Angličan totiž nezvykne mať viac ako len jednu zručnosť. Nedokážu myslieť v súvislostiach a preto Slovák pracujúci v anglickej spoločnosti vidí veľa možností ako zefektívniť celú prácu, no práve preto, že Angličania sú akí sú, jeho návrhy počúvať nebudú. To by najprv musel pracovať ako špecialista v danom odbore. Avšak táto črta sa v konečnom dôsledku prejavuje ako pozitívum, pretože sa môže na trhu práce uplatniť každý. Ak máte zameranie, napríklad automechanik, ste považovaný za experta. Musím dodať, že väčšina sa naozaj vo svojom odbore vyzná. Okrem teda IT a vývojov softwarov. Slováci sú v tejto oblasti oveľa väčšie špičky.

Ďalším negatívom je prílišná snaha aby vás náhodou nejako neurazili alebo aby na vás neboli hrubí. To je síce pekná vlastnosť, no práve vďaka tomuto postoju sa môže stať, že osoba, ktorá sa s vami pekne rozpráva, žartuje s vami a podobne, vás môže udať na políciu a vy ani nemusíte mať tušenie, že ste urobili niečo, čo sa im nepáčilo. My to samozrejme považujeme za prejav falošnosti, no oni ako znak slušnosti.

Moja rada je byť k susedom milý, tolerantný a keď budete robiť niečo, čo môže mať vplyv na vašich susedov, ako napríklad páliť odpad na záhrade, robiť rekonštrukčné práce na dome atď., povedzte im o tom vopred, pýtajte sa, či sú nejaké hodiny, ktoré potrebujú mať ticho a žiadne problémy mať nebudete. Len vy musíte byť tí, ktorí urobia prvý krok. To by však malo platiť v každej krajine. Naša osobná skúsenosť: sused - Angličan, dvojmetrový černoch - nám z času na čas, len tak kosí živý plot, kde sme my už nedosiahli (plot medzi nami a ihriskom, ktorý je dosť široký). Vraj mu za to platíme tým, že sme dobrí susedia. Máme s ním aj funny historku. Pricestovala k nám sestra, čo sused nevedel. My sme odišli do práce. Sestra si varila obed. Sused začul hluk z nášho domu, a tak, keď sa sestra otočila, videla za oknom stáť veľkého černocha s baseballovou palkou v ruke. Našťastie ju už pred tým videl, takže jej iba zamával a odišiel.


Ďalšími dôvodmi, ktoré vytvárajú život príjemnejším, je fakt, že aj minimálny plat dokáže pokryť náklady jednotlivca, stravu a ešte sa vám musí pár stoviek zvýšiť. (To neplatí pre Londýn a zopár ďalších veľkých miest). Avšak čím ste od Londýna ďalej, tým lacnejšie náklady na život máte. Obrovskou pomocou je neskutočne ľahký systém vybavovania vecí bez osobnej návštevy úradov. Myslím, že úrad práce je jediný, kde je potrebné zájsť osobne.


Táto všeobecná charakteristika Angličanov však nemusí platiť všade. Ak sa presťahujete do miest s veľkým počtom prisťahovalcov, tí samozrejme narušujú prirodzenú kultúru. Úplne najviac prisťahovalcov žije v Londýne. Londýn je aj mesto, kde sa sústreďujú najmä imigranti z krajín mimo EU. Výnimku tvoria aj Angličania žijúci z benefitov. Načastejšie ide o veľmi nízko inteligentné osoby, ktoré do pekného popisu vôbec nezapadajú.

Za dôležité taktiež považujem povedať, že krajina celého Spojeného Kráľovstva je skutočne krásna a je tu mnoho miest, ktoré sa oplatí vidieť. Zastávam názor, že tí, čo tvrdia opak, žijú v mestách s vysokým počtom prisťahovalcov, prevažne z krajín Ázie ako India či Pakistan, a podľa toho hodnotia celú krajinu. Z lokalít, v ktorých tieto národnosti žijú, robia skutočne miesta na ktoré sa nepozerá s blaženosťou srdca.


Boli/ste v Spojenom kráľovstve? Aké sú vaše skúsenosti. Alebo ste v inej krajine? V ktorých bodoch je to v inej krajine rovnaké? Napíšte ich do komentára.


#anglicko #lepsizivot #spravanie #britania #odchoddocudziny #uradyvanglicku

28 views0 comments