• Mary Roe

Anglicko - 2.časť: Anglicko, Veľká Británia a Spojené kráľovstvo

Updated: Sep 24, 2019


Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo má jedna krajina tri rôzne pomenovania? Vedeli ste o tom, že každý z týchto názvov znamená niečo iné?

Ak nie, týmto krátkym článkom si znova o trochu rozšírite svoje všeobecné znalosti.


Vieme, že na tomto ostrove sa nachádza Anglicko, Wales, Škótsko a že tu prislúcha aj Severné Írsko. Podľa použitia daného názvu tak môžete vedieť presne o ktorej časti krajiny sa hovorí. Tieto pomenovania by mali mať v malíčku hlavne tí, ktorí píšu články, blogy, redaktori novín, či televízie. Občas sa ale stane, že v rámci eliminácie používania jedného slova viac krát, sa použije aj iné pomenovanie, ktoré však nie je vždy šťastnou voľbou, pretože to napríklad pre dané územie neplatí, a teda je daný článok nekorektný.


Nie všetky oblasti majú totiž rovnaké zákony, podmienky na priznanie benefitov atď.


Vďaka úžasnej mapke z wikipédie si môžete pozrieť z čoho sa tento ostrov skladá.


Anglicko (England) Ľudia si zvykli pomenúvať úplne celú krajinu týmto názvom. Ako je však vidieť na mapke, Anglicko tvorí iba istú časť. Patria tu napríklad mestá: Londýn, Oxford, Birmingham, Nottingham, Derby, Shefield, Manchester, Liverpool, Newcastle upon Tyne.


Veľká Británia (Great Britain) je označenie územia do ktorého patrí Anglicko, Wales a Škótsko. Najznámejšie mestá Walesu sú Cardiff, Newport či Swansea.

Najznámejšie mestá Škótska: Glasgow, Edinburgh.


Spojené kráľovstvo (United Kingdom) je označenie územia zloženého z celej Veľkej Británie plus Severného Írska. Určite najznámejším mestom severného Írska je Belfast.


Dublin je hlavné mesto Írska, ktoré však patrí len Írsku a to ku Spojenému kráľovstvu nepatrí.


Ja žijem v Nottinghame, preto budem vo svojich článkoch najčastejšie využívať slovo Anglicko.


Na záver uvediem trochu štatistiky:


Rozloha UK - 242 495 km2

Rozloha SR - 49 035 km2


Počet obyvateľov UK - 66,04 milióna, z roku 2017

Počet obyvateľov SR - 5,435 milióna, z roku 2017


Spojené Kráľovstvo je teda svojou rozlohou takmer päť krát väčšie ako Slovensko, no žije v ňom až dvanásť násobne viac ľudí ako v našej vlasti.


Obrázok: By Source:File:British Isles all.svg by CnbrbFile:United Kingdom countries.svg by Rob984Derived work:Offnfopt - United Kingdom countries.svg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39213409#anglicko #velkabritania #spojenekralovstvo #mestaanglicka

18 views0 comments