• Mary Roe

Anglicko - 3 časť: Zubári a zdravotníctvoVeľa našincov (Slováci, Češi, Poliaci) odchádza za zdravotnými službami do svojich krajín. Mnohým sa zdá Anglické zdravotníctvo nedostatočné či podpriemerné. Iní zase naňho nedajú dopustiť. Niektorí považujú návštevy zubárov za veľmi drahé. Poďme sa teda pozrieť na to trochu bližšie.


Zubári


Do zubnej ambulancie sa na prehliadky chodí každé tri, šesť alebo dvanásť mesiacov až dva roky. V závislosti od stavu vášho chrupu. Najčastejšie vám však zubári povedia, že sa máte objednať na novú prehliadku o šesť mesiacov. Ak máte bezproblémové zuby, nemusíte ich radu dodržať. Je to skôr o zarábaní zubným ambulanciám. Pokojne sa môžete ukázať až o dva roky.

Návšteva prebieha prehliadkou chrupu, poprípade RTG snímkom, ak prešla určitá doba od posledného "ožarovania". Následne vyhodnotí stav a povie, či potrebujete ošetrenie alebo nie. Na prvom stretnutí vám zubár nebude žiaden zub vŕtať. Je to čisto kontrolné vyšetrenie.


Od Apríla 2019 platí tento cenník u NHS, teda zubára pracujúceho vo verejnom zdravotníctve. Avšak nie všetky kliniky tieto ceny dodržujú. Mnohé si jednoducho stanovia vlastné, samozrejme drahšie. Ak sa vám nepáči cenník, poobzerajte sa po okolitých ambulanciách. Tiež je potrebné dodať, že ceny NHS u zubárov nezahŕňajú biele blomby alebo biele korunky.


1 trieda - £ 22,70

Toľko stojí prvá návšteva, prehliadka, prípadný RTG či odstránenie zubného kameňa. Ak je potrebné ošetrenie, spíše si všetky problémy, ktoré je potrebné riešiť.


2. trieda - £ 62,10

Ak vám zubár na prvej prehliadke zistí kaz, objednáte sa na druhú návštevu. Na recepcii doplatíte rozdiel medzi prvou a druhou triedou a zubár vám v tej cene musí urobiť všetky zuby, ktoré potrebujú ošetriť. Nezáleží pritom, či ide o jeden alebo päť zubov určených na blombovanie, či čistenie zubných kanálikov.


3. trieda - £ 269,30

Znova ide o doplatenie rozdielu medzi treťou triedou a triedou, ktorú ste platili predtým. Túto sumu zaplatíte v prípade, že ide o väčšie úkony ako sú mostíky a korunky.


Zubárske ošetrenie však môžete mať aj úplne zadarmo. Tento nárok majú:

  • deti a mládež do 18 rokov, prípadne do 19, ak ešte študujú na dennom štúdiu

  • tehotné ženy a ženy do 12 mesiacov po pôrode.

  • ten, kto poberá benefity označujúce osobu s nízkym príjmom: Income Support, Support Allowance, Job seeker's Allowance, Pension Credit, Universal Credit.


Obvodný a špecializovaný lekár


Na Slovensku existujú ambulancie, na ktoré sa môžete objednať sami. Napríklad ženy na gynekológiu. Myslím, že aj na kožné je možné zájsť samostatne.

V Anglicku sa všetko rieši cez obvodného lekára. Na gynekológiu sa dostanete iba v prípade vážnych problémov. Aj tehotenstvo sa rieši len so zdravotnou sestrou.


Postup ošetrenia

Obvodný lekár vás vypočuje. Takmer vždy, bez ohľadu na to s akým problém ste k nemu prišli, vám odporučí Paracetamol. Ak je podozrenie na zápal tak Ibalgin. Ak máte veľké bolesti, tak striedavo každé štyri hodiny raz Paracetamol, raz Ibalgin. Lekár vám môže navrhnúť krvné testy alebo vás odporučí k špecialistovi. Ak ale ide o stav, ktorý nepôsobí veľmi vážne, povie vám aby ste bral spomínané tablety a v prípade, že sa stav nezlepší, o týždeň sa máte ukázať znova. Túto odpoveď môžete dostať aj v prípade, že problém s ktorým ste za ním prišli máte už niekoľko mesiacov.


Krvné a iné testy

Ak idete na akékoľvek testy, môže to byť napríklad aj gynekologická kontrola krčka maternice (to robí zdravotná sestra u obvodného lekára), po výsledky si nechodíte. Výsledky z odberu krvi, dostane váš lekár. Ak nie sú dobré, vtedy vám zavolajú o objednajú vás na konzultáciu. Ak sa vám nikto neozve, znamená to, že všetko vyšlo v norme. Iné výsledky, ako spomínané vyšetrenie krčka maternice, prídu tak lekárovi ako aj vám domov.


Odborní lekári

Ak vás obvodný lekár odporučí k špecialistovi, znamená to, že on urobil už svoje opatrenia. Napríklad ak máte problém z oblasti gastroenterológie, urobí vám najprv krvné testy, potom vás môže vyslať napríklad k dietológovi a až keď nepomôže ani on, odošle vás na odborné vyšetrenie na gastro. Lekár pošle žiadosť medicínskemu zariadeniu. Do týždňa vám domov príde list, v ktorom je uvedené do ktorého medicínskeho centra, kedy a o akej hodine sa máte dostaviť na vyšetrenie. Podľa závažnosti problému a obsadenosti centier, môžete na vyšetrenie čakať niekoľko týždňov až mesiacov.


Za zmienku ešte stojí, že zdravotné sestry tu majú väčšiu váhu ako na Slovensku. Majú za sebou rôzne školenia a preto je konzultácia so zdravotnou sestrou v prípade ľahších problémov úplne postačujúca.


Ďalším faktom je, že lekári ako dietológ, fyzioterapeut a podobne, pracujúci pre verejné zdravotníctvo pôsobia ako ľudia, ktorí si na túto prácu urobili týždňový kurz. Česť výnimkám. Lekári pracujúci vo verejnom zdravotníctve no v nemocniciach a väčších centrách už pôsobia dôveryhodnejšie. Najlepší lekári sa nachádzajú prevažne ako zamestnanci súkromných kliník.


Z môjho pohľadu je lepšie zájsť raz za rok alebo dva či tri na Slovensko a zaplatiť si súkromnú preventívnu prehliadku v ProCare. Najdrahší balík stojí 435 Eur, no máte to za jeden alebo dva dni za sebou a tento balík obsahuje snáď úplne všetko. Dokonca aj krvné testy na možnosť onkologického ochorenia.


Aký je váš názor? Je niečo, čo vás na systéme Anglického zdravotníctva zaujalo? Či už v dobrom alebo v zlom?


#zdravotnictvo #zubar #lekar #obvodnylekar #procare #krvnetesty #nhs #lekarivuk

153 views0 comments